Четвер, 23 Червня, 2022

Чому українці мають платити за перевірку квартирних лічильників: відповідь Держпродспоживслужби

Якої тільки інформації не знайдеш у мережі – як правдивої, так і не дуже. Часто нею маніпулюють, особливо якщо вона стосується оплати комунальних послуг. Адже це питання є одне з найбільш болючих для українців. Далі на kyivyes.

Сьогодні ми вирішили торкнутися теми перевірки квартирних лічильників води. Хто і коли має їх перевіряти і найголовніше – за чий рахунок?

З якою періодичністю мають перевіряти лічильники

Для перевірки засобів обліку води (лічильників) існують певні інтервали. Міжпровірочний інтервал – це 4 роки. Про це йдеться у наказі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016.

Як дізнатися, коли востаннє перевіряли лічильник?

Інформація про дату останньої перевірки лічильника має бути внесена у паспорт вузла обліку або ж шукайте її в особистому кабінеті на сайті постачальника послуги.

Хто має платити за перевірку лічильників?

Після того, як набув чинності Закон про комерційний облік, періодична перевірка, обслуговування, ремонт (у тому числі – демонтаж, монтаж та транспортування) засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, які надають послуги з тепло- та водопостачання.

Проте Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також органам місцевого самоврядування було дано доручення.

Протягом трьох місяців з дня опублікування вищезгаданого закону тарифи на теплову енергію, а також постачання гарячої та холодної води мають бути переглянуті. Іншими словами – виключити зі складових відповідних тарифів витрати на встановлення, обслуговування та зміну лічильників.

Тому з грудня 2017 року перевірка лічильників, які є у власності фізосіб, здійснюється за рахунок споживачів.

Є нюанси…

Якщо співвласники багатоквартирного будинку уклали індивідуальні договори про надання певної комунальної послуги, тоді перевірка, обслуговування та ремонт вузлів обліку здійснюється надавачем комунальної послуги. Вартість уже входить в плату за абонентське обслуговування  (згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги»).

Варто знати!

Перевірку лічильників мають право здійснювати лише уповноважені організації:

  • наукові метрологічні центри, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів;
  • наукові метрологічні центри, метрологічні центри та повірочні лабораторії, які є уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.

Перелік уповноважених організацій можна знайти на веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (http://www.me.gov.ua) в підрозділі «Метрологія» розділу «Технічне регулювання» рубрики «Діяльність».

Що після перевірки?

Перевірка лічильників здійснюється відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів.

Якщо результати перевірки позитивні, має бути внесений запис з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлено свідоцтво про повірку за встановленою формою.

Якщо в результаті перевірки виявлено, що результати перевірки лічильник а не відповідають вимогам, має бути оформлена довідка про непридатність. Тоді споживач має купити новий лічильник.