Неділя, 26 Червня, 2022

Народні хвилювання у Санжарах: вияв егоїзму чи ретельно підготовлена вистава?

Це вже зараз, кілька днів після усіх подій, можна робити висновки, чому навколо евакуації українців із Уханя – епіцентру китайського коронавірусу – розгорілися пристрасті, а тоді події розгорталися немов в голлівудському блокбастері. Далі на kyivyes.

Як усе було

Варто почати з того, що не було достеменно відомо, куди саме доставлять наших співвітчизників. Спочатку говорили про Київ, потім вирішили, що краще до Львова, далі – на Тернопільщину. Ще називалися такі міста, як Харків та Полтава.

1

Варто зазначити, що у жодному з цим міст новину не зустріли з ентузіазмом. Швидше – навпаки. Люди зводили барикади, палили шини, обурювалися «а чому до нас?» і були налаштовані досить вороже та радикально. Стало зрозуміло: евакуйованих з Китаю українців не чекають ніде.

Коли врешті влада визначилася з місцем «карантину» – містечком Санжари на Полтавщині – місцеві мешканці розділилися на два табори. Причому один із них хоч і був набагато меншим, проте виявився ворожим. Автобуси з людьми обкидали камінням, а для того, щоб розселити людей у санаторій, знадобилися і нацгвардійці, і Нацполіція.

Усе, що відбувалося, нагадувало бойовик: протистояння, агресія, подекуди паніка та справжня істерія. А українці з усіх інших куточків країни, та й за кордоном, жахалися: що це з народом відбувається? Це ж дикість!

Проте у цій ситуації, як і в будь-якій іншій, завжди є дві сторони…

https://youtu.be/rHKwTjZL9y8

Світові ЗМІ про події у Санжарах

Видання  Forbes написало, що евакуація людей з Уханю була оточена секретністю та плітками, а влада не змогла ефективно пояснити людям, що пасажири не є небезпечними та тримали в секреті пункт призначення.
Американський канал NBC повідомив, що для підтримання громадського порядку було спрямовано сотні поліцейських, які відтісняли протестувальників із натовпу.

На телеканалі ABC зазначили, що міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав протестувальників не піддаватися на провокації та проявити розуміння у зв’язку з тимчасовими заходами.
У штаті Південна Кароліна місцеве видання писало про те, що санаторій «Нові Санжари» у найближчі тижні стане найбільш охоронюваним об’єктом у країні.

The Washington Post повідомив, що «Українці кидають каміння в евакуйованих з Китаю».
Reuters опублікував матеріал під заголовком «Зіткнення, кпини та гарячі шини зустрічають евакуйованих від коронавірусу в Україні».

The Daily Beast повідомило, що «дезінформація про коронавірус викликала протести в Україні», а Associated Press розповів про п’яних та агресивних протестувальників.

Реакція Президента України

Володимир Зеленський, очевидно, такого розвитку подій не чекав. Більше того – здавалося, йому навіть соромно за українців. На жаль, потрібна «картинка» про те, як люб’язно ми зустрічаємо своїх співвітчизників, з’явилася на шпальтах усіх світових ЗМІ.

2

Володимир Зеленський назвав ці події «середньовіччям» та зазначив, що перед українцями постала справжня небезпека, і вона не бактеріологічна, вона полягає в тому, що усі ми можемо забути, що всі ми – люди.

Він навів приклад Франції: коли з Уханя привезли французів, місцеві мешканці дбали про здоров’я своїм співвітчизників та щиро їм співчували. Проте Україні у даному випадку такою реакцією пишатися не може.

Звичайно, не обійшлося в його промові і без звинувачень «попередників», які ділили українців на «правильних» і «неправильних». Проте Володимир Зеленський запевнив, що ця епоха завершилася…

Реакція МОЗ

Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, якій, до речі, закидають повний провал інформаційної кампанії щодо коронавірусу, звинуватила у всьому «ворогів», які поширюють фейки.

3

«Сьогодні зранку начебто від імені Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я був розповсюджений фейк про те, що в Україні начебто виявлено випадки зараження коронавірусом. Я маю всі підстави вважати, що такі речі мають ознаку спланованої інформаційної атаки проти Міністерства охорони здоров’я. Тому я звернулась до голови Служби безпеки України з проханням відреагувати на ці випадки, – написала вона.

Трохи згодом пані міністр прийняла рішення провести разом з евакуйованими усі чотирнадцять днів карантину.

Думка екс-міністра охорони здоров’я

Уляна Супрун – попередниця Зоряни Скалецької, поглянула на події в Санжарах більш «глобально».

4

Вона пригадала, як важко їй було спрямовувати зусилля очолюваного їй відомства на те, щоб змінити ситуації з кором.

Уляна Супрун відчула на своєму досвіді, що таке тотальна недовіра українців. Вони не вірять ані системі охорони здоров’я, ані управлінцям, а також тотально бояться відповідальності.

«Дісталося» від Супрун і політикам, які бояться бути прикладом для громадян, і ЗМІ, які у пошуках за клікабельними заголовками ігнорують офіційні дані та статистику.

На її переконання, сфера охорони здоров’я є однією з найпривабливіших цілей для спецслужб, а Україна в даному випадку дуже вразлива.

Адже коли країна починає змінюватися, а тіньовий сектор в медицині може бути зруйнований, починаються всебічні атаки.

Що це було? Масовий психоз?

Психолог Анна Просвєтова пояснює: від самого початку масова реакція починається з тривожності. Такі емоції та стан людської психіки як паніка, тривожність, нервозність – це ті емоції, які дуже швидко поширюються серед груп людей.

5

«Тому масову радість, хвилю народних веселощів ми рідко можемо спостерігати, а от масова паніка, істерика чи агресія – таке трапляється досить часто, тому що ці стани дуже швидко множаться. Тому у випадку із евакуацією все почалося з тривожності, коли люди почали підігрівати одне одного у страхах, що й призвело до хвилі паніки», – розповіла Анна Просвєтова нашому журналісту.

Тут, очевидно, спрацьовують усі елементи одразу – побоювання за себе, страх, тривога, які підігрівалися іншими учасниками-однодумцями. А далі усе це нашарувалося на вкрай низький рівень інформування людей, відсутність компетентності у певних питаннях, а також повну відсутність критичного мислення.

«Коли усі ці фактори збігаються, виникає непередбачувана реакція та дії. У такому стані люди можуть вести себе неадекватно. При цьому вони переконані, що роблять щось важливе. Хоча їх дії з точки зору здорового глузду абсолютно позбавлені логіки та ознак адекватності (приміром, кидати камінням у вікна автобусів, у яких їдуть люди). Логіки в тому, щоб розбивати вікна, немає, тому що якраз з відкритих вікон повітряно-крапельним шляхом цей вірус і може передатися», – пояснює психолог.

6

Чи можуть ці дії бути кимось сплановані та скоординовані?

«Сумніваюся, що це було на початковому етапі, але людьми, які перебувають у масовій істерії, дуже легко управляти і дуже легко підхопити їх дії, направивши в потрібне русло для реалізації певних амбіцій. Цим можуть користуватися ті чи інші політичні сили. Тому що в стані масової тривоги і паніки люди не розуміють ситуацію раціонально. Вони у страху, позбавлені здорового глузду… Їм легко вкласти в руки і цеглини, і шини, і шашки  – вони будуть діяти у заданому векторі, тому що власної волі у цих діях немає», – каже Анна Просвєтова.

7

Щодо прорахунків влади: всі уже змучилися їх перелічувати. Це і недостатня поінформованість, і неграмотні дії щодо організації всього процесу.

«Коли в Україні тільки-но почала з’являтися інформація про коронавірус, про кількість хворих у Китаї, як він поширюється по Азії та просочується в Європу – на цьому етапі було необхідно, щоб МОЗ разом з провідними медіа провели роз’яснювальну роботу. Що це за вірус, як він поширюється, як можна заразитися та захиститися, тобто давати адекватну інформацію.Замість цього офіційні канали мовчали, а деякі ЗМІ підхоплювали істерію і паніку та поширювали серед населення жахаючі новини, при цьому дуже часто – без підтвердження достовірності інформації», – пояснює ситуацію психолог.

Також Анна Просвєтова звертає нашу увагу на одну цікаву особливість психіки – у тих людей, які в принципі більш раціональні, уміють дивитися на ситуацію більш критично та прагматично, у стані небезпеки ці якості ще більше загострюються. А от у людей з підвищеною тривожністю та схильністю до паніки у повсякденному житті в моменти загрози ці риси сягають максимальних масштабів.

«Саме тому у моменти загострення, приміром, воєнної ситуації чи інших форс-мажорів суспільство різко стає полярним. Тому що у кожної людини загострюються і максимально проявляються характеристики, притаманні саме їй», – резюмувала Анна Просвєтова.

У когось це – допомога ближньому, самопожертва, благородство та дії на благо людей, а у когось це стратегія «вбити будь-яку заразу чи загрозу, навіть якщо вона не підтверджена, але зробити хоч щось, будь-якими дикунськими методами, але для самозаспокоєння, що я себе захистив.

Пристрасті вщухли?

Буквально на наступний день після сумнозвісних подій життя у містечку повернулося у своє русло, ніби нічого й не було. Неначе штиль після одноденного шторму.

8

Про це повідомляють люди, які навідалися до Санжар.

Олексій Дорошенко, голова Національної Ради економічного розвитку у своїй сторінці у Facebook написав, що місцеві жителі запевняють: вони не були проти прийому евакуйованих українців із китайського Уханю. А ще вони підуть до санаторію, щоб передати листи підтримки та можливу допомогу цим людям, а також готові допомагати усім іншим, що буде потрібно.

«Загалом ситуація в Нових Санжарах спокійна, начебто нічого і не було», – написав Олексій Дорошенко.

Лікар Комаровський змінив свою думку

Євгеній Комаровський навідався до Санжар уже наступного дня. Чи то його попросили «заспокоїти» місцевих мешканців, чи то він сам захотів побачити ситуацію на власні очі, проте результат такий: він повністю змінив свою точку зору.

Першою реакцією Комаровського була…критика.

Він написав гнівний текст,  якому «згадав» українцям усі їх «гріхи».

9

«Не щеплювати дітей – не боїмося. Жерти базарні консерви і вмирати від ботулізму – не боїмося. Ковтати за будь-якого пчиху антибіотики – не боїмося. Ремені безпеки – для слабаків. Сурогатний алкоголь – наше все. Любов і повага до медпрацівників – зашкалюють. Валідол – від інфаркту, пустирник – від депресії, вітаміни – для імунітету, гомеопатія – від усього. Грипу, правцю, кору, туберкульозу, сифілісу, кашлюку тощо не боїмося. Зате наших абсолютно здорових (!) співвітчизників, які за примхою долі опинилися там, де з 1,4 млрд людей захворіло 75 тис., готові спалити із криками про те, що Україна єдина», – написав Євгеній Комаровський.

Він з їдкою іронією зазначив, що 20 лютого (саме в цей день і відбувалися події) увійде в історію як день «небаченого єднання», кризи моралі та інтелекту.

Проте після відвідин містечка та спілкування з місцевими жителями він змінив свою точку зору.

«Ситуація просто висмоктана із пальця. На рівному місці….На весь світ влаштували величезну ганьбу. Людям не розповідають нічого. Наші великі чиновники, які приймають рішення, не можуть опуститися до людей, пояснити їм, що буде, що відбувається, що таке цей коронавірус…це просто нікому не потрібно», – заявив лікар.

І роздумує далі: коли в місто, в якому люди нічого не знають, ні про що не попереджені, раптово в’їжджає бронетехніка, влаштовуються блок-пости, перелякатися може хто завгодно. І коли люди виходять зі спробою отримати відповіді на питання, не знайшлося людини, яка б ці відповіді дала.

І тут починається наступний етап… Завжди, коли виникає мирний протест, знаходяться ті, хто прагне перетворити його на немирний та заробити політичні дивіденди.

«Люди у Санжарах почувають себе заручниками політичної ситуації, і це повторюється від Майдану до Майдану, коли простих людей, які хочуть, щоб них ставилися з повагою, щоб з ними розмовляли, ігнорують. Те, що було в Санжарах, могло  відбутися у будь-якому місті країни. У нас дуже багато майстрів маніпуляції. А от об’єднувати, «зшивати» країну такими методами не вийде. Якщо мої публікації образили санжарців, я щиро прошу вибачення. Це світлі, хороші та чисті люди, абсолютно адекватні, які на страху, на дуже вмілих маніпуляціях потрапили в таку халепу», – резюмував Євгеній Комаровський…

P.S.

10

Відомий волонтер, екс-учасник АТО Тім Златкін повідомив, що спілкувався із санжарцями і ось до яких висновків прийшов:

  •  Місцеві жителі у своїй більшості висловилися ЗА прийняття людей з Китаю. Проти – одиниці.
  • Санжарці прямо заявляють, що якщо б їм повідомили заздалегідь, то паніки не було б.
  • Привезені на місце події нацгвардійці та представники поліції знали про все від самого спочатку. Але тримали рот на замку. Таким був усний, але суворий наказ.
  • Найцікавіше: більшість активних протестувальників, яких видно на відео з місця подій – не місцеві! Значна частина машин цих «молодчиків» – на Дніпровських номерах.
  • Основні куратори так званого «протесту», які підбурювали місцевих на опір – стояли осторонь. Лише декілька з них бігали навколо і заводили натовп.

«Зі всього вищевикладеного особисто я роблю тільки один висновок: істерика і паніка в селі тупо зрежисовані. Хто за всім стоїть – відповіді не дам, оскільки сам не знаю. А здогадки ліпити не моя робота» –  прийшов до висновку волонтер.

І наостанок додав: припиніть закидати камінням в соцмережах корінних жителів Санжар. Там далеко не всі виродки, які кидають камінням в автобуси…