Середа, 18 Травня, 2022

Кабмін бореться з неофіційним працевлаштуванням українців

Як відомо, проблема неофіційного працевлаштування в Україні має досить тривалу історію. В силу тих, чи інших обставин, значна кількість наших співгромадян змушені працювати неофіційно, тобто без трудового договору, запису в трудовій книжці, а, отже, сплати податків та обов’язкового страхового збору.

За даними Державної служби статистики, в 2017 році, 22,9% українців працювали неофіційно. У 2018 році таких була майже третина, від загальної кількості працездатного населення України (вікова категорія 15 – 70 років).

У тіньовому секторі було зайнято 1 514 700 жінок, або 19,5% від загальної чисельності зайнятого населення, і 2 180 900 чоловіків, або 26%.

У містах неофіційна зайнятість нижча – 15,3% неофіційно зайнятих українців, в той час як в сільській місцевості цей показник становить 39,6%.

Як стало відомо kyivyes.com.ua Міністерство соціальної політики внесло пропозицію визначити на законодавчому рівні поняття трудових відносин, а також основні їх ознаки. Таким чином, з’являться чітко регламентовані вимоги і, відповідно, підстави притягувати до відповідальності роботодавців, які порушують правила працевлаштування.

Проект передбачає внесення змін до ст. 21-1 КЗПП. Згідно зі змінами, штрафні санкції чекають роботодавців в разі недотримання трьох і більше пунктів вимог. Відповідальність за порушення трудового законодавства несе роботодавець. Сума штрафу може становити від 3 до 30 мінімальних зарплат за різні види порушень.

Також планується внесення уточнень до визначення поняття «роботодавець». Відтепер такими вважатимуться власники підприємства, установи, організації або уповноваженого органу, або фізичні особи, які використовують найману працю в рамках трудових відносин.

А між тим, слід зазначити, що ключовим фактором, що визначає досить високий рівень неофіційного працевлаштування в Україні, є бідність і відсутність роботи за фахом, або ж коли така не дозволяє забезпечити українцям гідний рівень життя.