Середа, 18 Травня, 2022

Що відбувається на ринку оренди офісів у Києві?

В останні місяці попит на таку комерційну нерухомість зростає, що підтверджують аналітики міжнародних агентств. В результаті поступово збільшуються орендні ставки на офіси А і В класів. А вакантність таких площ вже знизилася до 5-6%.

Експерти відзначають, що інтерес до якісних приміщень викликаний декількома факторами: ростом і появою нових бізнесів, поверненням міжнародних компаній, а також переїздом фірм з менш престижних місць.

Зростання попиту і дефіцит підтверджує практика попередніх договорів. Її не використовували майже 10 років. Але сьогодні майбутні наймачі підписують документ про намір орендувати приміщення ще на етапі будівництва бізнес-центру, щоб зберегти за собою площу.

Які офіси користуються попитом?

Компанії прагнуть виглядати сучасно, тому уникають кабінетної системи. Вони віддають перевагу офісам квадратної або прямокутної форми без стін або з рухомими перегородками. Затребувані приміщення, які легко трансформувати в простір для конференції, навчання, вирішення завдань невеликими групами і т. п.

Що до площ, то оренда офісів в Києві від 500 м йде активно. У той же час маленькі приміщення майже не цікавлять наймачів.

На що ще звертають увагу орендарі?

Вирішальним фактором стає якість офісу. Через цю тенденції при загальному інтересі до комерційної нерухомості, падають ціни на площі, що вимагають обробки. Адже більшість наймачів – це технологічні компанії, вони шукають відповідні приміщення.

Орендарі цікавляться офісами з сучасним ремонтом, а за стиль лофт, мінімалізм і інші дизайнерські рішення готові доплачувати. Також вище ймовірність здати площу в будівлі з цікавою архітектурою і видом з вікна. Важливо наявність конференц-залу і кухні. А про те, що більшість орендарів чекають знайти приміщення з якісною системою кондиціонування і обігріву, можна навіть не згадувати. Ця тенденція зберігається вже багато років.

Ще для компаній важлива навколишня інфраструктура. Метро в 5-15 хвилинах пішки, можливість купувати одяг і продукти, відвідувати перукаря і користуватися іншими послугами в будівлі бізнес-центру або поруч з ним залучає співробітників.

Також компанії стали приділяти більше уваги комунальним платежам, тому зростає інтерес до офісів, які економлять ресурси. Така тенденція слідують і девелопери. Частина з них уже анонсує проекти «зелених» будівель. У перспективі такі бізнес-центри будуть популярні не тільки у вітчизняних компаній. Багато міжнародних представництва позиціонують себе як ті, хто піклується про екологію. А значить, вважають за краще розташовуватися в будівлях, які витрачають менше ресурсів.

Власники та агентства: яких пропозицій більше?

Якщо збираєтеся орендувати офіс, швидше за все, потрібно буде звернутися до ріелтора. Адже якщо проаналізувати дані одного з великих порталів – Rieltor.ua, можна помітити, що кількість пропозицій від агентів перевищує число оголошень від власників в кілька разів.

Коворкінги конкурують з компаніями

Ще одна особливість ринку оренди офісів Києва – розвиток коворкінг і хабів. Сьогодні власникам фірм доводиться боротися за хороші приміщення на центральних локаціях не тільки один з одним, але і з такими просторами. Уже зараз 10-13% нерухомості знімають коворкінг.

Прогнози експертів

Вартість офісів сучасного типу продовжить рости в найближчі півроку-рік. Це пов’язано з кількома факторами:

  • пожвавленням бізнесу після кризи. Крім IT-компаній, комерційну нерухомість в Києві стали частіше знімати промислові, транспортні та інші фірми;
  • коливаннями курсу. Ці ризики закладаються у вартість приміщення;
  • особливостями ринку праці. Сьогодні фахівці часто ставлять умови роботодавцям щодо якості офісу, його розташування і т. п., що змушує власників бізнесу проявляти більше інтересу до таких приміщень;
  • недостатньою кількістю нових площ. Будівництво бізнес-центрів тільки почало активізуватися, тому воно не компенсує попит.

На найближчі півроку-рік фахівці з упевненістю будують позитивні прогнози. Вони вважають, що тенденція до зростання буде зберігатися.