П’ятниця, 20 Травня, 2022

Громадський бюджет Києва – що пропонують кияни 

Вже сьомий рік продовжується ініціатива «Громадський бюджет» міста. Головне завдання програми – взаємозв’язок між жителями міста та владою. Люди на сайті подають власні проєкти, реалізація яких принесла б місту користь. Далі відбувається період голосування, які проєкти набирають найбільше голосів, на ті з місцевого бюджету і будуть виділені кошти. Далі на kyivyes.

За попередні 6 років на реалізацію різного роду проєктів з бюджету було виділено 1 мільярд 100 мільйонів гривень. Серед українських міст – це абсолютний рекорд по фінансуванню громадських ініціатив. Сприяє цьому і активна позиція та зацікавленість в житті міста самих киян. За 6 років вони подали більше 7 тисяч проєктів, загальною вартістю трохи більше чим 5 мільярдів гривень. 

Такий інструмент спілкування і вирішення проблем, через реалізацію необхідних проєктів, з кожним роком користується дедалі більшою популярністю у киян. Якщо брати загальну статистику, то за 6 років сайт Громадського бюджету відвідали більше 3 мільйонів разів. З кожним роком цифра відвідувань та поданих проєктів тільки збільшується. 

Тепер розпочався набір проєктів на 2023 рік. На наступний рік планують виділити рекордні навіть для столиці – 220 мільйонів гривень. Проєкти поділяють на два класи – малі та великі проєкти. 

Малі – вартість яких починається зі 100 тисяч гривень і не перевищує 1 мільйона гривень. 

Великі – їх вартість стартує від 1 мільйона і максимально може сягати до 3 мільйонів гривень. 

Подати проєкт на сайті Громадського бюджету не так вже і легко. Адже подаючи проєкт потрібно заповнити всю необхідну інформацію.Вказати, чому реалізація саме цього проєкту є важливою. Найважче зазвичай – провести всі фінансові розрахунки, щоб було зрозуміло в яку саме суму обійдеться бюджету міста такий проєкт. 

На 2023 рік, як ми вже писали, передбачено 220 мільйонів. З них 60% або 132 мільйони – передбачено на малі проєкти. Інші 40% або 88 мільйонів гривень – підуть на великі проєкти. Заяви від громадян на наступний рік прийматимуть до 14 лютого. Статистика показує, що кияни вже подали 138 проєктів. 

Правила голосування на сайті наступні. Є десять різних сфер, на які виділяють кошти. Серед них освіта, комунальні послуги, транспорт, культура чи соціальна допомога. Киянин має 10 голосів. Один голос на найкращий на його думку проєкт, в кожній з 10 сфер. Також є правила, щоб потрапити в перелік проєктів, які розглядатимуть для реалізації. Так наприклад, якщо проєкт коштує 200 тисяч гривень, то він повинен мінімально набрати 200 голосів, щоб пройти в наступний тур відбору. Тобто 1 тисяча вартості проєкту – це один голос.