Субота, 2 Липня, 2022

«Кличко проти Зеленського», або новий закон про столицю

Київ, як столиця, дійсно має особливий статус. Його відмінність навіть визначена Конституцією Україні. По закону тут можуть впроваджуватись відмінності для самоврядування, на відміну від всіх інших громад. Та повна відсутність місцевого самоврядування – це вже порушення і цього особливого статусу. Через це в Києві ніяк не можуть добудувати метро на Виноградар, здати в експлуатацію Подільсько-Воскресенський перехід та руйнування культурної спадщини міста. Далі на kyivyes.com.ua.

Як влаштовано управління сьогодні ? 

За чинним законодавством в столиці наступна модель управління. Київська міська рада є виборчою і за неї голосують жителі міста. Міська рада є законодавчою гілкою влади в столиці. На противагу їй є Київська міська державна адміністрація КМДА. На неї покладена виконавча роль, тобто слідкувати за законністю прийнятих рішень, та безпосереднім виконанням прийнятих розпоряджень. Якщо взяти до прикладу інші регіони, то там жителі також на виборах обирають склад міської ради. Проте голови державних адміністрацій призначаються президентом. В столиці діє інше правило. Зараз людина, яка виграє вибори і стає головою міськради, автоматично і призначається на посаду очільника КМДА. Головне питання викликає той факт, що сьогодні мер Кличко, спочатку приймає рішення, а потім як голова КМДА, сам і перевіряє прийняті рішення. Експерти стверджують, що це суперечить ідеям децентралізації, що в руках однієї людини знаходиться і законодавча і виконавча влада. 

Що пропонує новий закон? 

Закон про столицю пропонує розділити повноваження. Голова міськради, як і раніше буде обиратися народом. Керівника КМДА призначатиме президент. В руках мера залишаються всі необхідні важелі для прийняття рішень по життю столиці. Але чи відповідають такі рішення букві закону і наскільки ефективно вони виконуються, контролюватиме інша людина. 

Думка різних сторін

Кличко вважає, що влада намагається отримати важелі впливу на нього і не давати ефективно виконувати свою роботу. На його думку – це спричинить колапс в управлінні міста. Адже, підконтрольний президенту голова КМДА, зможе блокувати рішення, які будуть не вигідні певним зацікавленим особам. Додає, що такий закон погіршить ситуацію в столиці і призупинить ефективну роботу нинішньої адміністрації 

З іншого боку, партія депутат партії «Слуга народу» Віталій Безгін стверджує, що новий закон навпаки розширює повноваження мера столиці. Зараз КМДА на чолі з Кличком постійно звітує про пророблену роботу перед президентом та Кабміном. В разі прийняття закону мер стає повністю незалежним. Президент втрачає на нього будь-який вплив. Міська рада отримує місцеве самоуправління. Країна хоче децентралізації на всіх рівнях, тому ми й підтримує цей закон, заявив депутат. 

Варто додати, що Європейська Рада також підтримує даний законопроект. Адже нинішнє суміщення державних і самоврядних функцій в КМДА не відповідає теорії децентралізації та Європейській хартії місцевого самоврядування.