Неділя, 26 Червня, 2022

Здаєте квартиру і не платите податки? Ось який штраф вам світить

Усі ми пам’ятаємо приказку «заплатив податки – спи спокійно». Але ось прислухаються до народної мудрості далеко не всі. А скільки в Україні людей, які, отримавши у спадок нерухомість, або ж просто інвестувавши у неї, хочуть заробити на оренді? А ділитися з державою не поспішають. Далі на kyivyes.

Звичайно ж, можна отримувати свої «кровні» багато років, не потрапляючи до поля зору правоохоронних органів, проте рано чи пізно ця «лафа» може завершитися, і ось тоді санкцій від держави не уникнути.

Хочете знати, яких саме? Ми розповімо.

8

Оренда житла. Як робити це «за правилами»?

Згідно зі статтями 319 та 320 Цивільного кодексу України, власник житла може вільно ним розпоряджатися, у тому числі здавати в оренду.

Чинне законодавство передбачає укладання угоди найму житла лише на платній основі. Розмір виплат вказується у самому договорі, окрім того, мають бути прописані терміни, коли орендатор має розраховуватися із орендонадавачем. Якщо конкретна дата не вказана – оплата здійснюється за замовчуванням – щомісяця.

Оформлення договору оренди здійснюється в письмовому вигляді, якщо він розрахований на термін до 3-х років, або ж у нотаріуса, якщо термін здачі житла більше 3-х років.

Схитрувати і прописати в офіційному договорі мінімальну суму оплати, приміром, 1000 гривень, не варто, оскільки тоді наймачі мають право платити саме таку суму і ніякі усні домовленості тут не допоможуть, адже вони мають право звертатися до суду і відстоювати їх.

Який податок слід платити при здаванні житла в оренду?

Згідно з пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, з 1 січня 2016 року із доходу від здавання житла в оренду потрібно сплатити податок у розмірі 18%.

Також орендонадавач (фізична особа) під час реєстрації угоди у нотаріуса зобов’язаний сплатити воєнний збір. А це ще 1,5% від орендної плати.

Коли платити?

Орендонадавач самостійно має розрахувати та оплачувати податки щокварталу, тобто 4 рази на рік.

Згідно зі статтею 170 Податкового кодексу України, виплати мають бути здійснені протягом 40 календарних днів після останнього дня відповідного звітного (податкового) кварталу.

При цьому розмір отриманого доходу та загальну суму податку, який був виплачений протягом року, оренданадавач має вказувати у податковій декларації.

У подальшому фіскальна служба порівнює дані з декларації та дані щодо фактичних щоквартальних виплат податку у звітному році. Якщо дані збігаються – зобов’язання вважається виконаним.

А якщо не платити?

Невиплата податку у визначений термін є правопорушенням.

Згідно з пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, за це передбачено такі штрафи:

 • 10% від суми невиплаченого вчасно податку, якщо запізнення становить не більше 30 календарних днів включно;
 • 20% від суми невиплаченого вчасно податкового зобов’язання, якщо запізнення становить понад 30 календарних днів.

н

А якщо не подавати податкову декларацію?

Згідно зі статтею 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації або ж викривлення наведених у них даних.

Що за це буде? Штраф у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Що таке неоподатковуваний мінімум доходів громадян?

У Перехідних положеннях Податкового кодексу України вказано, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян встановлюється на рівні соціальної пільги.

Її розмір, згідно з пунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, становить 50% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб за місяць.

У Законі «Про державний бюджет України на 2020 рік» вказано, що у цьому році суми щомісячного прожиткового мінімум будуть такими:

 • З 1 січня 2020 року – 2027 гривень;
 • З 1 липня 2020 року – 2118 гривень;
 • З 1 грудня 2020 року – 2189 гривень.

Беручи до увагу вищевказані суми, можемо розрахувати, який штраф доведеться платити несумлінним оренданадавачам за несвоєчасне подання податкової декларації.

 • З 1 січня по 1 липня неоподаткований мінімум із врахуванням соціальної пільги 50% становить 1013, 5 гривень. Штраф у розмірі від трьох до восьми таких мінімумів становитиме від 3040,5 до 8108 гривень.
 • З 1 липня до 1 грудня неоподаткований мінімум із врахуванням соціальної пільги 50% становитиме 1059 гривень. Відповідно, штрафи – від 3177 гривень до 8472 гривні.
 • З 1 грудня до 1 січня 2021 року неоподаткований мінімум із врахуванням соціальної пільги 50% становитиме 1094,5 гривень. Штрафи – від 3283,5 гривень до 8756 гривень.

6

«Шкідливі поради», як не платити податки

У мережі «гуляє» багато порад, як поводитися власникам квартири, об не віддавати 20% доходу від оренди податківцям.

Приміром,  якщо податкова служба запідозрила власника квартири в уникненні сплати податків, можна:

 1.  Не впускати нікого  в будинок. Звучить смішно, але податківці проникнути в житло не зможуть в будь-якому випадку. Тому можна використати методику – “тут нікого не було і не буде найближчим часом”.
 2. Попросити квартирантів говорити правильні речі. Якщо до них завітали податківці, які цікавляться, чи спілкуються вони зараз з власником квартири, то у відповідь потрібно повідомити, що вони просто друзі, які приїхали з іншого міста, щоб погостювати.

Проте тут є ризик, що у разі сварки з квартирантами або виникненні непорозумінь, вони ж перші можуть зателефонувати податківцям та «здати» свого орендонадавача.

 1. Реєструйтеся як приватний підприємець. У такому разі ви заплатите за оренду значно менше: 5% від доходу.

е

Проте варто знати кілька нюансів:

На першій групі єдиного податку цим видом діяльності займатися не можна. А для підприємців на єдиному податку другої та третьої груп на такий вид діяльності встановлені обмеження;

Щоб залишатися на спрощеній системі оподаткування, фізичні особи-підприємці (ФОП) можуть здавати в оренду:

 • земельні ділянки, загальна площа яких не перевищує 0,2 га;
 • житлові приміщення і / або їх частини, загальна площа яких не перевищує 100 кв м;
 • нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та / або їх частини, загальна площа яких не перевищує 300 кв м.