Неділя, 26 Червня, 2022

Київ гумовий? Кличко хоче приєднати до столиці передмістя. Які міста і села?

Схоже приказка про те, що Київ – не гумовий, стає все більш актуальною. Київський голова Віталій Кличко вирішив зробити столицю більшою і приєднати до неї селище Коцюбинське. Не знаємо, чим насправді керується очільник міста, але сам він це пояснив громадською ініціативою. Далі розповість kyivyes.

п

Віталій Кличко запевняє, що у селищі були проведені громадські слухання, більше того – організовано голосування, у якому взяли участь мешканці Коцюбинського поіменно. Мовляв, самі захотіли приєднатися до Києва.

За таке рішення віддали свої голоси 61% учасників голосування.

Після цього Віталій Кличко підготував звернення та спрямував його до парламенту й Міністерства розвитку громад і територій.

Він підкреслив, що це дуже важливе рішення, яке було підтримано і громадою Коцюбинського, і Київською міською радою, проте Верховна Рада його так і не узгодила.

У даному листі Віталій Кличко акцентує увагу на тому, що Коцюбинське є анклавом Києва, а інфраструктури селища та столиці тісно між собою пов’язані, особливо це стосується опалення і водопостачання.

Крім того, мешканці Коцюбинського страждають, адже через те, що селище вважається не Києвом, а областю, туди неможливо продовжити гілки комунального транспорту.

Відповідно – на проїзд у маршрутках доведеться платити не за міським, а міжміським тарифом.

Які ще населені пункти можуть приєднати до Києва?

Переговори про це уже ведуться. За інформацією ЗМІ, киянами невдовзі можуть стати мешканці 11 міст та 50 сіл. Всередині лютого стане відомо, чи змогли дійти згоди керівництво Києва та влада на місцях.

Згідно з рішенням «Про ініціювання створення асоціації« Київська агломерація», до неї можуть увійти Київ, Бориспіль, Боярка, Бровари, Буча, Васильків, Вишгород, Вишневе, Ірпінь, Обухів, Українка, селища Ворзель, Глеваха, Гостомель, дві Калинівки, Коцюбинське, Козин та Чабани, а також близько 50 прилеглих сіл.

За словами депутата Київради та автора цієї ініціативи Олега Макарова, до столиці щодня приїздить на роботу близько 32% мешканців Київської області, які щодення користуються столичною інфраструктурою та дорогами. У такій ситуації програми розвитку столиці та передмістя не узгоджені. Приміром, на Київщині дуже активізувалися забудовники, багатоповерхівки ростуть, як гриби після дощу, а от кількість шкіл, садочків, поліклінік така ж. Ситуацію слід змінювати.

2

Що може змінитися для мешканців передмістя?

Макаров уточнює, що навіть за реалізації його ініціативи, у таких сферах як оподаткування, формування тарифів чи проведення місцевих виборів нічого не зміниться.

А от пільги, якими зараз користуються кияни, будуть доступні.

Депутат стверджує, що якщо вищезгадана агломерація буде створена, то мешканці передмістя отримають «картки киянина», що дає право скористатися знижками у муніципальних аптеках, певних супермаркетах та пільги на проїзд у метрополітені й наземному транспорті. А також жителі області будуть залучені до програми «Електронний квиток», щоб користуватися транспортом було більш зручно.

Які можливі мінуси?

На думку експертів, в разі реалізації даного проекту у передмісті можуть зрости ціни на житло, а забудовникам стане складніше отримувати дозвільні документи.

На даний час забудовники отримують документи за обласними тарифами, а от у подальшому доведеться ці питання вирішувати з Радою агломерації (Рада агломерації – це головний орган майбутнього об’єднання, – Ред.)

Також може вирости вартість автоцивілки для водіїв, адже найдорожча страховка – у Києві, який вважається найбільш аварійним містом України.

Що про це думають на місцях?

За словами депутата Київської обласної ради Олексія Дорошенка, ініціативу щодо створення агломерації готові обговорювати, але у влади на місцях є побоювання, що вона втратить свій вплив та повноваження. Адже попри те, що, згідно  з проектом, усі адміністративні одиниці залишаться незмінними, бюджетні питання тепер слід буде погоджувати  з Києвом.

Таку думку свого часу прокоментував секретар Київської міської ради Володимир Прокопів. Він вважає, що побоювання місцевих чиновників щодо того, що столиця поглине їхні території, заволодіє землями та розшириться за рахунок міст-супутників є маячнею. Тому що мета створення асоціації «Київська агломерація» зовсім інша. Це насамперед ефективне співробітництво з метою покращення комфорту життя людей.  От сам принцип територіального поглинання там взагалі не закладений, а повноваження органів місцевого самоуправління взагалі жодним чином не зміняться.

5

Депутат Київської міської Ради Олександр Пабат переконаний, що створення такої агломерації зруйнує самобутність Києва.

Він переконаний, що столиця має брати участь у розвитку передмістя, а не просто поглинути його. Це хибний шлях, адже Київ і так перевантажений людьми й транспортом, а злиття з іншими містечками й селами лише ускладнить ситуацію.

До речі…

Намагання розширити Київ були і раніше, проте не всі мріють стати частиною української столиці.

Приміром, у 2018 Володимир Прокопів заявив, що п’ять міст на Київщині офіційно відмовилися увійти до складу асоціації «Київська агломерація».

Це: місто Вишневе, а також села Підгірці, Погреби, Вишеньки та Калинівка (Броварський район).

Представники місцевої влади пояснили таке рішення тим, що на даний час не розроблена чітка законодавча база, яка б регулювала ці процеси. А по-друге, там просто не розуміють, для чого це потрібно.

7

А ви знали…що таке анклав?

Анклав  (з фр. enclave від лат. inclavatus – «закритий, замкнений») – це частина території держави, яка повністю оточена іншою  державою. Частини держав, які повністю оточені іншими державами, прийнято називати повними анклавами. При цьому поняття території передбачає як сухопутну територію, так і територіальні води. Приклади таких держав: Сан-Марино, Ватикан (в Італії), Кальпоне ( у Швейцарії), Лесотто (у ПАР).

А «напіванклави» – це частини держави, які оточені територіями інших держав на суші, проте мають вихід до моря. Такими країнами є, приміром, Гамбія та Монако.