Субота, 25 Червня, 2022

Відпочивати будемо менше та що зміниться з новим законопроектом "Про працю"?

Новий законопроєкт про працю викликає багато суперечок. Нове правління зайнялося зміною трудових відносин між роботодавцем та працівником, що не всім подобається. Далі  “Kyivyes.com.ua” які зміни набувають чинності у 2020 році. 

Детально про зміни Трудового кодексу України

Новий законопроект про працю заміняє купу законів Трудового кодексу України. З моменту чинності закону роботодавці компаній, корпорацій та прості фізичні особи підприємці повинні підписувати договір трудових відносин в паперовому або електронному вигляді з усіма працівниками незалежно від кількості робочих годин та постійної чи тимчасової зайнятості. Договір з учнями та студентами укладається строком на шість місяців, що надає можливість офіційного підзаробітку школярів. Домашніх працівників необхідно також працевлаштовувати за умови роботи понад 80 годин на місяць. 

Залишається можливість розірвання договору як працівником так і наймачем за умови попередження обох сторін терміном в два тижні. Попередження про звільнення повинно бути надане в паперовому або електронному вигляді. Будь-які усні домовленості суперечать новому трудовому законодавству. 

Найбільшої критики законопроект отримав через наданий дозвіл роботодавцю звільняти працівників без причини, на власний розсуд. Проте, роботодавець все ж таки зобов’язується проінформувати працівника завчасно, тобто терміном 15-90 діб, залежно від періоду працевлаштування. Та обов’язковою умовою є виплата компенсаційних коштів у подвійному розмірі за кожний не дотриманий день терміну інформування, якщо роботодавець вирішує звільнити одразу. 

За новими правилами роботодавцю дозволяється звільняти працівника, який знаходиться на лікарняному чи відпустці, чого раніше робити не можна було. 

Також новий проєкт дозволяє подати в суд на роботодавця, за умови приниження гідності, психологічного насильства, жахливих умов праці, нерівномірний розподіл роботи між робітниками однієї посади. За умови наявних доказів можна отримати матеріальну компенсацію. 

Трудова

Важливою зміною, яку пропонує новий закон, є перехідна електронні трудові книжки. У електронному форматі відображатиметься інформація про робочі відносини всіх українців починаючи з 1 січня 2004 року. 

Зараз за оплату в вихідні та святкові дні, працівники отримують подвійну заробітну платню, а за новими правилами вартість становитиме 120% від щоденної оплати. 

На рахунок відпустки: термін 24 дні на рік так і залишається, а от відпустку за власний кошт можна буде отримати не на 15, а на 30 днів. 

Офіційно відпочинок після тижневої праці повинен бути не менше 24 годин, що свідчить про можливість встановлення офіційного шестиденного робочого тижня, хоча за старим законодавством вихідні щотижня були від 42 годин. 

Що в підсумку?

Якщо порівнювати обидва законопроекти, то новий частково схожий, але з доповненнями. Наприклад, залишаються соціальні гарантії від звільнення для вагітних і жінок, які мають дітей до трьох років. Проте, законопроект має дуже багато сумнівних тверджень і позицій, тому скоріше за все цю версію законопроєкту буде відправлено на доопрацювання та чекати нового кодексу ще не скоро.