Вівторок, 19 Березня, 2024

Хто був першим мером Києва і як керував столицею

Градоначальників у Києві до 1917 року не існувало, бо місто перебувало в губернському підпорядкуванні Київській губернії. Однак після того, як в Російській імперії вийшов певний указ, місто очолив Парфеній Михайлович Дехтярьов, пише kyivyes.com.ua.

Чому Дехтярьов очолив столицю

Київський міський голова був вперше обраний в 1835 році. Ним став Парфеній Дехтерьов. Родом він був з Калуги, Російської імперії, був купцем. Його батько переїхав до столиці на початку 19-го  століття. Відкрив тут торгову справу, яку після продовжували Парфеній Дехтярьов і його  брат.

Михайло Дехтярьов брав участь у виборах в місцеві ради і був обраний мером столичної думи.

Хоча переможцем на виборах став купець третьої гільдії за кількістю голосів Іван Ходунов, але його не затвердили на пост мера. Зокрема проти його кандидатури виступив генерал-губернатор і граф Василь Левашов.

Уже під час перевиборів саме Парфеній Дехтярьов очолив столицю.

 Однак керував містом недовго. Перший мер Києва помер в 1837 році. Одна з версій смерті – застуда. Похований у столиці. Однак, його поховання не зберіглося.

У першого мера було п’ятеро дітей. Найвідоміший- син Михайло. Його ще називають київським меценатом. Саме на  його честь назвали Дегтярівську вулицю.

Жила сім’я першого мера на Подолі, по вулиці Волоській, 5/14. У будівлі на замовлення мера в 1935 році відремонтували дах, спорудили дерев’яні комори і сараї. Після смерті Дехтярьова, його дружина в 1840 році розширила будинок із боку двору прибудовою на цегляному фундаменті. У 1858 році фасади прикрасили пілястрами і віконним обрамленням.

Після смерті Гаврила Дехтярьова, старшого сина Парфенія Михайловича, спадкоємці продали садибу по частинах.

Незалежна Україна

Після настання Незалежності, в 1991 році, посади градоначальника в українському законодавстві не було. Були посади голови місцевого самоврядування і голови виконавчої влади. У певний період їх навіть поєднував одна і таж ж людина, причому це було абсолютно законно.

Спочатку голова місцевої міської ради повинен був обиратися депутатами Київради.

У 1994 році вперше пройшли всенародні вибори голови місцевої київської ради. Тоді в другому турі виграв екс- мер столиці Леонід Косаківський. У 1996 році був відправлений у відставку Президентом. Вже в 1997 році в законодавстві України було закріплено поняття «міський голова». Тому саме Л. Косаківський вважається першим столичним міським головою. У 1999 році дана посада була зафіксована в Законі «Про столицю».

Який слід залишив Косаківський

Перший міський голова був родом з Вінниці. У столиці працював на заводі “Арсенал” інженером, був секретарем Печерського райкому КПУ і депутатом місцевої ради.

За словами колишнього мера, в столиці в 90-х не вистачало продуктів, тому в Київ вони почали надходити з інших міст і областей. Спеціальні київські бригади укладали договори з представниками місцевої влади в регіонах. Київ посів перше місце в країні за соціально-економічними показниками.

Також в середині 90-х Київ почав активно забудовуватися в районі Позняків. Місто розросталося. Відкривалися нові школи, садки, будувалися лінії метро. Були закуплені нові автобуси і тролейбуси українського виробництва. Крім того, була прийнята програма “Турбота”, яка продовжує свою дію в 2021 році. У столиці з’явився свій Герб.

А чим вам запам’ятався Леонід Косаківський, пишіть в коментарях.

.,.,.,.