Неділя, 22 Травня, 2022

Київ в умовах воєнного часу: поради тим, хто повернувся до міста

Після тривалого затишшя у Києві відновилося звичне життя. Нещодавно Віталій Кличко повідомив, що до столиці повернулося близько 1 млн людей. Незважаючи на те, що у місті знову працює транспорт та бізнес, кияни продовжують жити в умовах воєнного часу. Оскільки війна ще не закінчилася, повідомляє сайт kyivyes.com.ua, міська влада радить місцевим жителям та тим, хто повернувся додому, дотримуватися слідуючих правил.

Не відвідувати ліси у місті та за його межами

Після того, як російські війська відступили у Київській області, вони залишили багато мін та боєприпасів у зелених зонах (лісах, лісопарках). У зв’язку з цим мер Києва підписав розпорядження, за яким заборонено відвідувати ліси. Кожен порушник нестиме за це адміністративну відповідальність — платити штраф (до 20, 000 грн).

Киянам заборонено ходити в ліси на прогулянки, влаштовувати пікніки чи підпалювати траву, оскільки там досі залишається висока мінна небезпека. Доказом цього є нещасні випадки. Так, наприклад, 8 травня у лісі Броварського району біля села Залісся чоловік підірвався на міні. Про це повідомив голова КМДА Олександр Павлюк.

Бажано користуватися громадським транспортом

Нещодавно на заправках Києва виник дефіцит бензину, який тепер можна купити в обмеженій кількості (до 10 л на 1 машину). Як повідомив прем’єр-міністр України, це сталося з 2 причин: проблеми з логістикою та продовження війни на сході України. Поки запаси нафтопродуктів створюють у західних регіонах, головним пріоритетом міської влади є забезпечити бензином українську армію та громадський транспорт у Києві. У зв’язку з цим вони закликають киян тимчасово почати користуватися громадським транспортом, щоб підтримувати його ефективну роботу.

Дотримуватись правил повітряної тривоги

У Києві вже давно не відбуваються вибухи в різних районах, наприклад, у Броварському, Бучанському, Вишгородському, проте іноді чути повітряну тривогу. Це пов’язано з тим, що українські захисники регулярно фіксують нові запуски ракет російських військових у напрямку столиці України. Минулого разу одна з них була збита 3 травня на Київщині. За словами мера Володимира Кличка, у Києві все ще залишається висока ймовірність ракетних обстрілів:

«Ймовірність обстрілу на жаль все ще залишається. Ми не можемо забороняти будь-кому повертатися. Ми можемо лише рекомендувати бути в більш захищених місцях, де немає ризику для вашого життя. Будь ласка, залишайтеся там», — повідомив мер Києва.

Тим самим він закликає киян не ігнорувати сигнали повітряної тривоги та своєчасно прямувати в укриття. Інші українські політики також вважають, що можуть бути ракетні обстріли Києва, тому місцевим жителям і приїжджим варто до цього серйозно ставитися.

Відвідувати лише розміновані зони

Приїжджим киянам також варто пам’ятати, що у всій Київській області триває розмінування. На околицях Києва, де велися бойові дії, піротехніки знаходять міни в землі, біля доріг та в будівлях. Про це повідомив начальник штабу ВСУ Сергій Корнійчук. 

Наразі піротехніки повністю закінчили розмінування лише у Вишгородському, Бориспільському, Білоцерківському та Фастівському районах. Тому перед тим, як їхати в інші райони, рекомендується переглянути інтерактивну карту, яка відображає місцезнаходження вибухонебезпечних предметів у Київській області.

Дотримуватися правил дорожнього руху та паркування

У період воєнного стану на дорогах Києва були встановлені блокпости та захисні конструкції. З одного боку, це посилило оборону міста, а з іншого — уповільнило рух транспорту. Приїжджих киян закликають бути уважними на дорогах під час їх об’їзду і ні в якому разі не збільшувати швидкість:

«Це може бути небезпечно не лише для вашого автомобіля, а й для вашого життя та здоров’я», — зазначили у КМДА.

Також важливо проявляти ввічливість під час спілкування з військовими на блокпостах, щоб не спровокувати виникнення конфліктних ситуацій та пробок на дорогах. І не менш важливо дотримуватися правил паркування. Незважаючи на те, що в Києві все ще можна безкоштовно припаркуватися, через порушення правил паркування на вулицях продовжують евакуювати автомобілі.

Мати документ, який посвідчує особу

У період воєнного стану чергові на блокпостах та поліція за необхідності здійснюють перевірку документів. Це відбувається біля входу в метро та на дорогах Києва. Тому тим киянам, які повернулися додому, необхідно мати при собі документ, який посвідчує особу: паспорт, дозвіл на постійне або тимчасове проживання, робоча перепустка… Перевірка одного з цих документів необхідна для контролю безпеки у місті та виявлення диверсійних груп. Наразі її проводять у всіх районах та при в’їзді до міста.

Звертати увагу на зміни у роботі громадського транспорту

Після початку війни у ​​Києві працювали лише евакуаційні потяги та таксі, а роботу іншого громадського транспорту було тимчасово припинено. Тепер, коли багато людей повертаються додому, у місті відбувається відновлення руху тролейбусів, маршруток, трамваїв.

Наразі на вулицях Києва курсують 140 автобусів на 62 маршрутах, 70 трамваїв на 16 маршрутах, 77 тролейбусів на 25 маршрутах. Також працює метро з 06:30 до 20:00 Їхні графіки роботи постійно змінюються, тому для більш комфортного пересування містом киянам рекомендується звертати увагу на зміни у роботі громадського транспорту через соц. мережі чи додаток «КиївЦифровий».

Дотримуватися правил комендантської години

В умовах воєнного стану в Києві діє комендантська година. Вона триватиме на території Київської області з 22.00 до 5.00 до 15 травня. Потім час комендантської години, можливо, змінять. У цей період забороняється перебувати на вулицю без спецпропуску або документа, який посвідчує особу. Оскільки до Києва повертається багато людей, про це знову вирішив нагадати голова КМДА Олександр Павлюк:

«Наш ворог продовжує завдавати ракетних ударів по українських містах та селах. Звертаємось до всіх мешканців Київщини —  будьте максимально пильні у ці дні. Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги, чітко дотримуйтесь розпоряджень щодо громадського порядку. Ми обов’язково переможемо, проте важливо зберегти найцінніше —  життя людей», — сказав він.

Не робити фото чи відео української військової техніки чи учасників тероборони

Зараз між Україною та Росією відбуваються не лише бої на фронті, а ще й інформаційна війна. Будь-яка інформація про військову техніку чи захисників України в мережі може допомогти ворогу здійснювати захоплення українських територій. Саме тому у генеральному штабі Збройних Сил України закликають киян не розповсюджувати будь-які відомості про українську армію:

«Не фотографуйте та не публікуйте переміщення військової техніки та її номера. Не допомагай ворогові», — сказали співробітники генштабу.