Неділя, 26 Червня, 2022

Як «примітивний» і «профан» гривню зміцнювали

Україна вже не в перший раз здригається від касетних скандалів. Тому приклад Панамський скандал за участі Петра Порошенка або ж не настільки давній запис розмови Трампа і Зеленського. У фокусі глядача на цей раз опинилася епопея з «плівками Гончарука», яка викликала серйозне занепокоєння серед учасників мережевих дискусій та в вищих верствах українського політикуму. На сьогоднішній день вона підходить до свого логічного завершення. Принаймні, на даний момент. Далі розповість kyivyes.

«Плівки Гончарука»

Невідомий злив в мережу запис закритої наради прем’єр-міністра, що виставило в не найкращому світлі як самого Гончарука так і окремих міністрів з чиновниками НБУ. В ході запису міністр фінансів Оксана Маркарова і заступник голови Національного банку Катерина Рожкова разом з прем’єром дискутували як пояснити президенту, чому гривня зміцнилася, а економіка і бюджет тільки постраждали, тим самим обговорюючи, як спільними зусиллями обдурити голову держави, доповідаючи про поточну економічну ситуацію в країні.

Сам Гончарук мав враження про Зеленського, як про «некомпетентну» людину, з «примітивним розумінням» того, що відбувається. Причому, про себе він теж був не найкращої думки, визнавши своє «профанство» в економіці.

Варто зауважити, що присутні так і не з’ясували, що відбувається з гривнею насправді.

Відставка Гончарука

Події розвивалися стрімко, і 17 січня прем’єр-міністр подав у відставку.

«Я прийшов на посаду – виконувати програму президента. Він для мене є взірцем відкритості та порядності. Однак, щоб прибрати будь-які сумніви щодо нашої поваги і довіри до президента, я написав заяву про відставку і передав його президенту з правом внесення в парламент. Він – людина, якій українці висловили безпрецедентну довіру. І він має повне право оцінювати ефективність кожного члена своєї команди, який змінює країну», – підкреслив Гончарук. Важливо, що саму автентичність записів він ні спростував, ні підтвердив.

Але ще тоді стало зрозуміло, що ні в яку відставку Гончарук не піде, і що дана заява – лише політичний хід. Адже за Конституцією голову Кабміну знімає Верховна Рада, а не президент. З іншого боку, прем’єр своїм зверненням змусив президента публічно підтвердити готовність продовжувати роботу з ним, хоч і при виконанні деяких умов. Адже час для зміни такого політичного гравця був не з найсприятливіших. Вона могла спровокувати втрату суб’єктності президента, ставши більш вразливим до зовнішніх чинників. До слова, загроза розколу партії «Слуга народу» теж була.

В результаті, Володимир Зеленський дав прем’єр-міністру ще один шанс. Якщо ж умови щодо вирішення проблем з тарифами на комунальні послуги не будуть виконані, президенту доведеться попрощатися з «новим урядом». Фактично, таким чином, голова держави визнав непідробність плівки і висловлювань про свою «некомпетентність».

«Я думаю, що президент – доросла, мудра людина. Ми з ним знайшли спільну мову і, я впевнений, що цей досвід зробить нас сильнішими», – сказав Гончарук, відповідаючи на запитання, чи не образився на нього президент.

Інше питання – хто організував і провів саме прослуховування. Це вже завдання для правоохоронців, яке перед ними вже поставив президент. Експерти схиляються, що це зробив хтось із учасників розмови на свій гаджет. Ясно тільки те, що за цим стоїть не одна людина. Як відомо, скандал активно розкручували нардепи з «Слуги народу», за чутками близькі до Ігоря Коломойського. Відставка Гончарука цілком могла б бути вигідна олігархові для просування своїх інтересів в кабміні і парламенті. Винуватцем може бути як помічник президента, близький Коломойському Єрмак, який використовує топ-менеджера «Нафтогазу» Юрія Вітренка для просування на пост прем’єра, як і Аваков, який також не проти зайняти цю посаду, перебуваючи при цьому в контакті з Коломойським. Версій безліч, але наскільки вони відповідають дійсності – сказати складно. Для певних політиків це може бути засобом дискредитації своїх колег.

Гончарук, зокрема, відмовився говорити, хто був ймовірним організатором записів бесіди наради міністрів.

«Я б не хотів давати жодних коментарів, поки ми не отримаємо позицію президента», – сказав він.

Продовжуємо стежити за розслідуванням правоохоронних органів і спостерігати за розвитком ситуації.

а