Четвер, 30 Червня, 2022

Київські повстання та початок Євромайдану: історичні довідки

Київські повстання, які розпочалися у 2013 році поставили великий відбиток на житті міста. Кривава пляма в історії міста назавжди залишиться в пам’яті киян, адже ніхто не очікував, що звичайні мирні протести переростуть в Революцію Гідності, розповідає “Kyivyes.com”.

Передумови мирних протестів

За часів правління Україною Віктора Януковича зросли масові протести не тільки в Києві, а й по всій Україні. На початку 2013 року за різними опитуваннями кількість людей, які не збиралися протестувати різко знизилася на 15% і стало 36% замість попередніх 51. Такому розвитку подій сприяло різноголосся у підтримці Митного союзу або Європейського союзу. Прихильники митного союзу почали переважати. 

Остаточною причиною до до мітингу стало розпорядження Кабінету Міністрів про призупинення процесу підготовки до вступу в Євросоюз. Також не були дотримані умови для угоди з ЄС, що спровокувало людей вийти на мітинг. 

майдан

Початок Євромайдану та реакція влади країни

24 листопада 2013 року відбувся найбільший мітинг опозиційної частини влади за часи правління Віктора Федоровича Януковича. Мітингарі заполонили всю вулицю Хрещатик. Саме в цей день було висунуто вимоги до влади.Сюди входила відставка Азарова, звільнення Юлії Тимошенко, скасування рішення про призупинення підготовки до вступу в ЄС. 

Вагомою агітацію до мітингу стали соціальні мережі, які допомогли зібрати велику кількість людей одночасно. У свій час Віктору Ющенку допомогли смс-повідомлення та мобільні телефони. Першою людиною, яка вийшла на майдан вважається журналістка “5 каналу” Інна Неродик. Також масово люди відгукнулися на пост журналіста Мустафи Наєма на Facebook від 21 листопада про вихід на Майдан Незалежності.

Починаючи з 21 листопада люди почали повільно збиратись на Майдан, а вже після обіду 22 листопада туди надійшов Беркут та почалася штовханина з міліцією. А 24 листопада протест був більшим за Помаранчеву революцію. Беркут придушував повстанці сльозогінним газом, били та арештували людей, використовували вибухівки, проте новостворене наметове містечко продовжувало існувати. З 26 листопада розпочалися студентські страйки. 28 листопада відбулось найбільше студентське повстання за весь Євромайдан. На 30 листопада залишалося 400 протестувальників, яких силою придушили бійці “Беркуту”. 1 грудня зібралися люди на Всеукраїнське віче і міліції довелось відступити з території Майдану. Того ж дня на чолі із Тетяною Чорновол було захоплено КМДА. Також тітушки штурмували Адміністрацію Президента. Вважаються, що штурм адміністрації звичайна провокація тоді діючої влади. На чолі ж опозиційних мітингів був Петро Порошенко – наступний Президент України після втечі Віктора Януковича

Діюча влада не ставилася серйозно до подій, які в майбутньому залишили великий слід в історії України та великі наслідки. Віктор Янукович довгий час не бажав йти на переговори з опозицією, що значно знизило авторитет серед громадян України.